Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.

Stálé slevy

Sleva -3% za platbu PŘEDEM NA ÚČET

Sleva -3% za platbu PŘEDEM NA ÚČET

Doporučené webové odkazy


WWW.KP-TERASY.CZ

YouTUBE KPinteriery

FACEBOOK tropickédřeviny

 

 

 

 


15. 06. 2017

Nosné podkladní hranoly

Nosné podkladní hranoly slouží ke kotvení dřevěných terasových prken. Standardní velikost hranolu je 45x70mm , kdy 45mm je výška hranolu. Šířka 70mm umožňuje napojení a kotvení dvou prken nad jedním hranolem.

Kotvení dvou prken nad nosným hranolem Nosné hranoly pro pokládku dřevěné terasy

Osová vzdálenost nosných hranolů se odvíjí od tl. terasových prken. 20 x tl. prkna = osová vzdálenost

Osová vzdálenost nosných hranolů Kotvení terasových prken na nosné hranoly

Zjednodušeně se osová vzdálenost udává pro hladká prkna s tl. do 22mm na 450mm, pro ostatní prkna s tl. nad 25mm na 500mm. Větší osová vzdálenost podkladních hranolů sice také přenese zatížení, ale dochází zde k pozvolnému vytahování a uvolňování terasových vrutů a následně uvolňování celých prken.

Neúměrně velká osová vzdálenost nosných hranolů

Materiál podkladních hranolů odpovídá tvrdosti podlahových prken. Pro tropické dřevo se volí také nosný hranol z tropického dřeva, pro prkna z thermo dřeva se volí nosný thermo hranol, atd.

Hranol 45x70 Hranol podkladní thermo dřevo

Důležité : vzhledem ke klimatickým vlivům při přepravě a uskladnění dřeva může docházet k jeho sesychání, objemovým změnám, zakřivení a  drobným rozdílům v rozměrech. Ideální způsob montáže podkladních hranolů je připevněním na pevný podklad (betonová deska, pásy, ztracené bednění) nebo kotvení na kovové konstrukce, kdy je možnost křivost, točivost hranolů eliminovat. Tyto výše uvedené změny memají vliv na kvalitu hranolů a měmí se v závislosti na relativní vlhkosti vzduchu.

Pro požadavky velmi přesného výškového srovnání a dlouhé životnosti se používají ALU nosníky 40x60mm s jednotnou délkou 4000mm (položka e-shopu 40015).

ALU nosník 40x60x4000 ALU nosník s pryžovou podložkou

Kotvení prken do ALU nosníků se provádí pomocí samovrtného terasového vrutu (položka e-shopu 50029).

Samovrtý vrut   Samovrtný vrut

Dobře provedený nosný rošt je základem pro každou dřevěnou terasu.

Nosný rošt z tropického dřeva Nosný rošt z ALU nosníků